Z brownfieldu prémiová lokalita. Downtown získava finálnu podobu

Z brownfieldu prémiová lokalita. Downtown získava finálnu podobu.

Bratislavský downtown získava svoju výslednú tvár. Prichádza rad na projekty, ktoré zónu uzavrú a udelia jej záverečný punc stredoeurópskeho veľkomesta.

S výstavbou onedlho začne Ister Tower. Prinesie svetovú architektúru, rozvoj verejného priestoru a bývanie v nadštandardnej kvalite.

Rozkvitajúce mesto

Bratislavský downtown je jednou z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich lokalít v Európe. Už viac ako dekádu prechádza zásadnou obrodou.

Kým prvé projekty len nesmelo naznačovali, ktorým smerom by sa mohol budúci development vyvíjať, tie terajšie sú zavŕšením transformácie donedávna zabudnutého brownfieldu.

Známy americký cestovateľ a spisovateľ Rick Steves pre denník USA Today uviedol, že Bratislava je najrýchlejšie sa meniacim mestom v Európe.
„Hlavné mesto Slovenska, kedysi takmer pusté mesto duchov, je jedným z veľkých prekvapení mojich nedávnych ciest,“ ocenil. Vyzdvihol najmä rastúci „les mrakodrapov“ len kúsok od historického centra mesta.

Mal na mysli vznikajúci downtown. Takto ucelené moderné centrum má len málo európskych metropol. Neexistuje v Prahe, Budapešti a ani vo Viedni. Bratislava by sa mohla porovnávať azda s Varšavou, no širšom regióne takáto paralela nie je.

Nová prémiová lokalita

Vznik downtownu umožnila nevyužitá industriálna zóna nachádzajúca sa v tesnej blízkosti historického centra. Na tomto území boli predtým fabriky a robotnícke objekty. Vznikli na prelome 19. a 20. storočia počas industriálneho rozvoja mesta. Vtedy išlo o okrajovú časť Bratislavy.

Priemyselné zameranie lokality poznamenalo jej osud. V júni 1944 sa stala terčom bombardovania spojencov. Bomby zničili najmä rafinériu Apollo, bolo z nej poškodených až 80 percent, no zasiahli aj Zimný prístav.

Lokalita si preto až do dnešných dní nesie hlbokú jazvu. Ekologická záťaž znižovala atraktivitu pre ďalšiu výstavbu. Zmenilo sa to v novom miléniu. Všetky projekty tu musia realizovať zásadnú dekontamináciu.

Výnimkou nebude ani Ister Tower. Developer uskutoční nákladné vyčistenie pôdy a podzemných vôd. Miesto tak bude plniť náročné ekologické normy a bude oveľa čistejšie, než mnohé iné bratislavské lokality, kde proces dekontaminácie neprebehol.

Čakanie na nový osud

Dlho sa nevedelo, akým smerom sa bude zóna ďalej rozvíjať. Až v 90-tych rokoch minulého storočia sa začala situácia meniť. Pozemky získali v rámci reštitúcií od štátu pôvodní vlastníci a od nich ich kúpila rodina Trajterovcov.

“Urobili sme tak s vidinou potenciálu zhodnotenia v budúcnosti,“ spomína jeden z majiteľov a developer Matúš Trajter. S využitím jedného z posledných voľných pozemkov otáľal takmer tri dekády. Vysvetľuje však, že čakanie malo strategický význam.

“Buď ste v lokalite ako prví a vtedy dlhé roky neviete, aká bude jej finálnu podoba, alebo prídete na záver a môžete ju dotvoriť ,” vysvetľuje. Dodáva, že dnes má zóna kompletne vybavenú infraštruktúru, teda cesty a inžinierske siete. Aj z toho vyplýva jedinečnosť aktuálnej výstavby.

Trvá podľa neho desať až 15 rokov, kým územný plán začne reflektovať nové požiadavky. „My sme si preto radšej počkali,“ vyzdvihuje výhody.

Chystá sa predpredaj

Ister Tower aktuálne chystá spustenie predpredaja a prvý výkop na stavbe. Najvyššia veža ponúkne viac ako 300 bytových jednotiek. Veľkú časť bytovej skladby budú tvoriť troj- a viacizbové byty.

Ambíciou je vytvoriť tu moderné a zároveň nadštandardné mestské bývanie pre rodiny, ktoré vytvoria v môžu v lokalite vytvoriť novú komunitu. Obyvatelia sa budú môcť cítiť rodinne. Aj preto developer investuje do kapacít pre prevádzky služieb a aj do verejného priestoru.

Časť ponuky však je orientovaná aj na investorov. Projekt teda uspokojí aj túto skupinu kupujúcich.
Byty a apartmány budú zhotovené vo vysokom štandarde, no ich cena bude nastavená rozumne. “Nechceme cenovky tlačiť do nereálnych čísel,” ubezpečuje Matúš Trajter.

Ďalší rozvoj

Hoci už teraz je v lokalite široká paleta služieb, moderné nákupné a biznis centrá, vrátane autobusovej stanice, downtown čaká ďalší rozvoj. Čoskoro sa spustí výstavba na zostávajúcich pozemkoch lokality. Miesto následne získa svoj finálny genius loci.

Budú sa musieť prepojiť jednotlivé funkcie. Pôjde o previazanie obyvateľov so spôsobom trávenia ich voľného času a prácou. Koncept 15 minútového mesta tak dostane reálne kontúry. Podľa neho by sa ľudia nemali medzi prácou, bývaním a voľným časom premiestňovať viac ako 15 minút.

K dosiahnutiu tohto stavu však bude treba ešte veľa práce. Bude potrebná koordinácia viacerých subjektov.

„Budeme komunikovať s ďalšími developermi, zástupcami mesta a samozrejme obyvateľmi. Tak ako všade vo svete by sa na rozvoji komunity užívateľov mala podieľať komunita tvorcov priestoru.“ naznačuje Matúš Trajter.

Vznik živej komunity

Keď sa tak stane, investičný proces, ktorý tu začal pred tromi dekádami získaním pozemkov, sa zavŕši. Postupné zhodnocovanie lokality vytvorí priestor pre ďalší rast cien nehnuteľností.

Byty na predaj preto ponúkajú výnimočnú investičnú príležitosť, ktorá sa už nebude opakovať. Ister Tower je jednou z posledných šancí ako v modernom srdci Bratislavy zapustiť korene.

Máte záujem o bývanie alebo investíciu?

Dohodnite si stretnutie s našimi expertmi a nechajte si pripraviť ponuku na mieru.
    Mám záujem WhatsApp Chat